УПИС У ПРВИ РАЗРЕД И ИЗБОРНИ ПРОГРАМИ

Упис ученика у ПРВИ разред Гимназије Краљево обавиће се 9. и 10. јула 2018. године од 8-15 сати.

Поред неопходне документације за упис (пријава, сведочанства 6, 7. и 8. разреда ОШ, уверење о завршном испиту) родитељи ученика попуњавају сагласност за Изборне програме које ће ученици имати од првог разреда природно-математичког, друштвено-језичког смера и општег типа.

Изборни програми су следећи:

* ЈЕЗИК, МЕДИЈИ И КУЛТУРА

* ПОЈЕДИНАЦ, ГРУПА  И ДРУШТВО

* ЗДРАВЉЕ И СПОРТ

* ПРИМЕЊЕНЕ НАУКЕ

Ученици ће учити ДВА изборна програма са по једним часом недељно, оцењивање је бројчано и улази у просечну оцену.

КРАТАК ОПИС ИЗБОРНИХ ПРОГРАМА

ЈЕЗИК, МЕДИЈИ И КУЛТУРА
Циљ учења изборног програма језик, медији и култура  је да допринесе унапређивању комуникацијских вештина, развоју медијске културе и усвајању културних образаца који ће ученику омогућити сналажење у савременом свету, изградњу идентитета и  даљи професионални развој.

По завршетку програма ученик ће бити у стању да:

• критички разматра позитиван и негативан утицај медија;
  • процењује значај и утицај информација и извора информација и повезује их са сопственим искуством ради решавања различитих ситуација;
  • препознаје примере манипулације, дискриминације и говора мржње у медијима и има критички однос према њима;
  • одговорно се односи према креирању сопствених медијских порука;
  • комуницира на конструктиван начин;
  • исказује спремност да учествује у акцијама чији је циљ унапређивање медијске културе;
  • разликује културне од популарних садржаја и на основу тога доноси вредносне судове
 ПОЈЕДИНAЦ, ГРУПА И ДРУШТВО
Циљ учења изборног програма појединaц, група и друштво је оспoсобљавање ученика за критичко сагледавање места појединца и група у друштву, њихових улога, права, одговорности и међузависности, ради развијања знања, вештина, вредности и ставова неопходних за конструктивноучешће у различитим ситуацијама својственим савременом динамичном друштву.

По завршетку програма ученик ће бити у стању да:

• аргументовано дискутује о друштвеним појавама имајући у виду позицију појединца, групе и друштва;
  • уочава и анализира различите врсте интеракцијских процеса у друштву и међузависност између појединаца, група и друштва;
  • препозна начине утицаја и манипулације појединца, групе и друштва;
  • илуструје на примерима и примени у реалним ситуацијама механизме разградње негативних друштвених стереотипа;
  • исказује просоцијалне ставове, вредности, осетљивост за етичко просуђивање;
  • препознаје специфичности истраживања у друштвеним наукама.
ЗДРАВЉЕ И СПОРТ
Циљ учења изборног програма здравље и спорт је да ученик, на основу проучавања различитих аспеката здравог живота, развије знања, вештине, ставове и вредности који су у функцији очувања и унапређивања здравља и културе телесног вежбања.

По завршетку програма ученик ће бити у стању да:

• проналази релевантне изворе информација о значају редовног физичког вежбања –спорта и рекреације и користи их у формирању здравих животних навика;
  • препозна и критички процени потенцијално ризичне ситуације по здрављеи у складу са тим одговорно реагује;
  • одабере и примeни разноврсне програме физичког вежбања – спорта и рекреације, опоравка и здраве исхране, у складу са својим потребама и могућностима;
  • покреће и предузима иницијативе којима се промовишу значај физичког вежбања и здрав начин живота.
ПРИМЕЊЕНЕ НАУКЕ
Циљ учења изборног програма Примењене науке је да допринесе развоју научне и технолошке компетенције ученика,тј. развоју научног погледа на свет, система вредности и способности потребних за одговорну улогу у друштву и даљи лични и професионални развој.

По завршетку програма ученик ће бити у стању да:

• демонстрира разумевање појмова фундаментална и примењена наука;
  • процењује значај и утицај научних достигнућа на свакодневни живот;
  • демонстрира разумевање значаја примене зелених принципа у оквиру нових научних и технолошких достигнућа;
  • истражује, анализира и критички процењује резултате истраживања;
  • прикупља, анализира и обрађује резултате мерења;
  • осмишљава и предузима истраживање у решавању проблема, одговорно се односећи према свом животу, животу других и животној средини;
  • искаже и образложи позитиван став према стицању научних знања и примени научне методологије.
July 7, 2018 / Вести

УПИС У ПРВИ РАЗРЕД И ИЗБОРНИ ПРОГРАМИ