Промоција књиге „Светлост скривеног Бога” др Јовице Станковића

У суботу, 27. октобра на 63. Међународном београдском сајму књига представљена је књига „Светлост скривеног Бога” др Јовице Станковића, професора француског језика у Гимназији Краљево. Дело је произашло из докторске дисертације „Метафизички смисао светлости у уметничкој прози Николе Милошевића” у којој се аутор бави радом и делом Николе Милошевића (1929-2007), чувеног професора Филолошког факултета Београдског универзитета.
Ана Гвозденовић, уредница за есеј и критику при издавачкој кући „Повеља”, која је и издавач овог дела, овом приликом је рекла да су у књизи др Станковића нарочито приметне интертекстуалне везе са бројним делима из филозофије и теологије. Она је истакла и да аутор, први међу истраживачима рада Николе Милошевића, сматра да је Милошевићев роман „Deus absconditus” интегрално дело и да представља једну целину. Овај роман је објављен прошле године, такође у „Повељи”, поводом десет година од смрти писца.
После уреднице публици се обратио и аутор. Оно што је имао да каже о делу – прочитао је из дела самог. Дакле, дело само о себи говори све што је потребно. У свом излагању др Станковић је рекао да су светлост и скривени Бог и у површинском, и у најдубљем слоју прозе Николе Милошевића. Мистерија светлости у органској је вези са мистеријом скривеног Бога, на латинском Deus absconditus, и ова мистерија је, по речима аутора, опседала Николу Милошевића целог живота. У свом темељном раду на писању овог дела, др Станковић је пошао од тврдње Самјуела Бекета – „Када би постојала само тама, све би било јасно. Зато што осим таме постоји и светлост, наш живот постаје необјашњив.” Овако комплексан процес стварања не може да доведе до другачијег закључка, него да и читалац сам мора добро да се поткује разним знањима и богатим речником да би схватање књиге „Светлост скривеног Бога” било потпуно. На питање када би један гимназијалац могао да прочита ово дело, др Станковић истиче да је потребно да ученик духовно сазри и уложи напор како би пре свега разгрнуо таму у сопственом животу. Са друге стране аутор очекује да ће „Светлост скривеног Бога” наићи на одзив нарочито пажљивих читалаца и да ће им објаснити извесне ствари и о Николи Милошевићу, али и о стварима уопште.

Лазар Симић, ученик IV-6

Промоција књиге Промоција књиге